Соціально-економічна характеристика району

 Паспорт району


           Світ графіки Арцизького художника

Володимира Афанасьева

Scan1


Бессарабія – край древніх скіфів, греків і молдован, болгар і гагаузів, українців і росіян, циганів та інших народів.

          Тисячоліттями тут насипалися кургани. Загадкове каміння колишніх забудівель розкидані по полях, начебто ілюстрації до древніх слів: «Час розкидати каміння, час збирати каміння».

          Дивлячись на них, руки самі по собі малюють лінії, якість загадкові будівлі або образи древніх, або просто шурхотять пером на папері, збираючи це каміння в нові форми.

 

Тихие вздохи кургана…Сердце волнует в груди..

          Знайте…, о, предки, вы – жизни начало,

          А мы – продолженье пути!

         Будет родник у дороги для исцеленья души,

          И сохранят пусть столетья потомкам

          Красоты арцизской земли.

                    Н.Грозова.

 
                                         поле

 

Місто Арциз

  

         Як і увесь Бессарабський край, Арцизький район багатий історичним минулим, багатий сьогоденням. За свою багатовікову історію цей край і народи, що населяли його, були свідками й учасниками багатьох історичних процесів. Ціла мережа курганів, яка розкидана по всій території, свідчить про те, що із самих древніх часів у цих краях жили скіфи, сармати, потім - ранньослов’янські племена, носії черняхівської культури. Ступали цими землями готи, гуни, анти, монголи, турки… Давньоруські літописи оповідають, що задністровські степові простори в період Київської Русі відігравали велику роль в історії древніх слов’ян. І сьогодні район відіграє важливу роль в соціально-економічному розвитку Одещини.

          Арцизький район розташований в південно-західній частині Одеської області за 140 км від обласного центру і займає територію площею 137,9 тис.га. В районі нараховується 27 населених пунктів. Чисельність населення району складає 49 тис.чол., з них проживає в сільській місцевості 33 тис.чол., у місті - 16 тис.чол. Населення району багатонаціональне, тут проживають представники 59-ти національностей, в т.ч.: болгари (39%), українці (27,4%), росіяни (22,5%), молдовани (6,3%), гагаузи (1,8%), греки (1,4%), білоруси (0,3%), цигани (0,4%) та інші. Район межує на півночі і північному заході з Тарутинським, на сході – з Саратським, на південному сході – з Татарбунарським, на півдні – з Кілійським, на південному заході і заході – з Ізмаїльським та Болградським районами. Місто Арциз за своїм географічним розташуванням є центром південно-західного регіону Одеської області – Південної Бессарабії.

          Район у різних напрямах перетинає густа мережа автомобільних шляхів. Довжина автодоріг загального користування складає 755,3 км, з них шляхи з твердим покриттям – 457,1 км. Через територію району проходять дві залізничні магістралі: Арциз – Ізмаїл із залізничними станціями Давлет – Агач та Главані – Аліяга і Білгород-Дністровський – Бессарабська зі станцією Паризька.

 

 DSC 0447

Міст, побудований німецькими колоністами біля с.Прямобалка в 1873 році

 

   24875227

 

Міст через р.Когильник
 

 52760224

 

 р.Чага

 
 

 

 

 

 

 19513815

Вечір над р.Когильник

 
 

ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ АРЦИЗЬКОГО РАЙОНУ

 Важко собі уявити, що наш край колись був просто голим степом без зеленого деревця і рятівного колодязя в спекотний день.

 Відомо, що після захоплення Бессарабії Османською імперією в безкрайніх Буджакських степах турки оселили кочові племена ногайців і татар. З того далекого часу до нас дійшли назви річок Чага і Когильник.

 Починаючи з 1811 року, причорноморські степи заселялися біженцями від панів. Така група із-за Дністра та з Таврії в 1813 році заснувала село Ташлик, нині село Кам᾽янське. У заселенні Арцизького району брало участь і російське населення. Переселенці з Курської губернії в 1819 році заснували с.Вознесенка, а в 1821 році – с.Павлівка.

 Після російсько-турецької війни 1806-1812 р.р. Бессарабія увійшла до складу Російської імперії. На спустошеній землі російський уряд запросив оселитися закордонних поселенців. Перші німецькі колоністи стали з᾽являтися після заклику російського царя Олександра 1. Так, у 1816 році німцями, що переселилися сюди з Вюртемберга, в місці єднання двох рік – Чаги та Когильника, тоді широких та повноводних, був заснований Арсіс, нині м.Арциз. Поселення одержало назву від французького міста Арсі, де в 1814 році союзні війська (російські, австрійські і баварські) здобули перемогу над наполеонівською армією. Перша поштова адреса міста звучала так: Бессарабська область, Бендерський повіт, Клястицький округ, Альт-Арциг.

 На території Арцизького району було засновано ще ряд німецьких колоній: Альт-Ефт (1816 р.) – нині с.Садове, Старий Париж (1816 р.) – нині село Веселий Кут, Теплиця (1817 р.), Новий Арциз (1824 р.) – нині с.Вишняки, Ной-Ельськ (1825 р.) – нині с.Новоселівка, Гнаденталь (1830 р.) – нині с.Долинівка, Фріденталь (1833 р.) – нині с.Мирнопілля, Деневіца (1834 р.) – нині с.Прямобалка, Драгуля (1839 р.) – нині с.Плоцьк, Новий Париж (1860 – 1880 рр.) – нині с.Роща, Гофнунгсфельд (1864 р.) – нині с.Надеждівка.

 Свою другу батьківщину знайшли тут болгари, які заснували села: Задунаївка (1822 р.), Іванівка Болгарська (1822 р.) – нині с.Нова Іванівка, Бургуджі (1830 р.) – нині с.Виноградівка, Селіогло (1830 р.) – нині с.Холмське, Главані (1830 р.), а також Давлет – Агач (1830 р.) – нині с.Делень і Код-Китай – нині с.Острівне. Цікава історія села Нові Каплани. Північна частина села носила німецьку назву Кашпалат (1856 р.), а південна частина – Куза-Води (1916 р.). Ще пізніше, в 1920 році, переселенцями з ближніх сіл засноване село Василь Строєску (1920 р.) – нині с.Василівка.

 

DSC 0785

 

Будівля Арцизької РПС

 - пам`ятник архітектури – колишній особняк німецьких колоністів, м.Арциз

инзов

Пам`ятник в с.Нова Іванівка Інзову І.М. – генералу – лейтенанту, наміснику Бессарабії, головному попечителю іноземних поселенців Південного краю Російської імперії (1768 – 1845),

 1134

Храм Апостола Іоана Богослова

                                  

 1259615216 img 2465

Пам`ятний комплекс в м.Арциз на честь 625-річчя Куликовської битви   м.Арциз

 

На початку двадцятого століття економічно розвинуті населені пункти створили передумови для прокладки капітальної транспортної магістралі до портів Кілії й Акерману. У 1916 році в Арцизі були побудовані залізнична станція, паровозне депо і залізничні майстерні. Розвивалося сільське господарство і ремесла.

          На початку січня 1918 року війська Румунії захопили наш край. Дика сваволя, масовий грабіж і вивоз майже всіх продуктів харчування до Румунії призвели до зубожіння населення і голоду. Проводилася насильницька румунізація. З румунськими окупантами велася підпільна боротьба.

          28 червня 1940 року – дата визволення краю. Зі створенням Ізмаїльської області адміністративним центром району став Арциз. У вересні-жовтні 1940 року у зв᾽язку з виїздом більшості німців-колоністів до Німеччини у села переселилися родини з Вінницької, Сумської і Волинської областей. А з 23 червня 1941 року по 23 серпня 1944 року район був окупований німецько-румунськими військами. В серпні 1944 року 492-й стрілецький полк 320 дивізії 111 Українського фронту розгромив румунсько-німецький гарнізон і звільнив район. Після перемоги у Великій Вітчизняній війні населення району поповнилося переселенцями – українцями з Болгарії, Румунії, Закарпаття і Київської області.

          В 1950 році в Арцизі разом з будівництвом аеродрому збільшилась кількість спеціалістів та військових, які направлялися сюди із різних регіонів СРСР. Арцизький аеродром був другим в Радянському Союзі за стратегічним значенням.

          В 1963 році район був розформований, а в 1967 році знову організований. Села Веселий Кут, Нові Каплани і Василівка увійшли до складу району в 1969 році, в такому складі район існує і зараз. Починаючи з 1967 року, м.Арциз являється центром району.

  новые капланы сельхоз 054


Пам`ятник жертвам Голодомору та політичних репресій 1940-х років, м.Арциз

 

АГРОПРОМИСЛОВИЙ   КОМПЛЕКС

 

         Сільське господарство – це основна галузь народногосподарського комплексу району. Земельний фонд сільськогосподарських угідь складає 121,8 тис.га, з них рілля – 100,2 тис.га, багаторічні насадження – 4,8 тис.га, пасовища – 15,4 тис.га, сіножаті – 1,3 тис.га.

          В районі сформовано потужний аграрний комплекс, до складу якого входять 490 сільськогосподарських підприємств різних форм власності. Найбільші з них: ФГ «Агрофірма «Бургуджі» (зерно, овочі), ТОВ «Агрофірма «Дністровська» (зерно, молоко, м'ясо, племінне свиноводство та скотарство), ТДВ «Шампань України» (зерно, виноград, виноматеріали), ТДВ «Комсомолець» (зерно, виноград, плодові), ФГ «Деленське» (зерно, вівчарство), ТОВ «Арцизька м`ясна компанія» (племінне та товарне свиноводство, переробка м`яса) та ін.

    DSC 0001 103

 Адміністративна будівля фермерського господарства «Агрофірма «Бургуджі»,с.Виноградівка

 

  день города и влад день рожд 049


  На фермі КРС ТОВ «Агрофірма «Дністровська», с.Теплиця

 

  persik

 

Персики першого врожаю ТДВ «Комсомолець»

 

   5797

Виноградне гроно – символ виноградарства ТДВ «Шампань України», с.Надеждівка

 
           Інтенсивне використання земельних ресурсів дає можливість одержувати в окремі роки до 200 тис.тонн арцизького хліба та до 45-50 центрів зерна з одного гектара, в тому числі пшениці – до 60 центнерів з гектара, соняшника – до 30 центнерів з гектара (ФГ «Агрофірма Бургуджі», ТОВ «Агрофірма «Дністровська», ФГ «Промінь», ФГ «Джондір – Б» та інші). Отриманню високих урожаїв зернових та технічних культур сприяє застосування в рослинництві нових передових технологій, елітних перспективних сортів та гібридів сільськогосподарських культур. На переробних потужностях ТОВ «Шампань України» та ПП «Діоніс» щорічно переробляється до 10 тис. тонн винограду. Державні підприємства «Дослідне господарство ім.М.І.Кутузова та «Дослідне господарство «Мирнопільське» Національної Академії аграрних наук України є базовими господарствами з вирощування елітного насіння зернових культур в нашому районі.

          Однією з пріоритетних галузей району є тваринництво . В господарствах району утримується 2500 голів ВРХ, в тому числі корів – близько 1000 голів, 18,3 тис. голів свиней, 5,4 тис. голів овець. Наявність такого поголів’я тварин дає змогу отримувати продукцію в межах 15 тис. тонн молока, більше 3 тис. тонн м`яса. Для забезпечення тваринництва якісними кормами всіх видів в районі щорічно під посів кормових культур виділяється до 20 тис.га ріллі.

          В Арцизькому районі працюють 4 племзаводи з вирощування та реалізації племінного молодняка свиней (ТОВ «Агрофірма «Дністровська», ТОВ «Арцизька м᾽ясна компанія»,   спільне українсько-французьке підприємство «Дністро Гібрид»)   та 1 племрепродуктор з вирощування та реалізації молодняка ВРХ (ТОВ «Агрофірма «Дністровська»).

DSC 2807 
  Племінний молодняк спільного українсько – французького підприємства «Дністро Гібрид», с.Теплиця

DSC 2823

 Ферма племінного та товарного свиноводства ТОВ «Арцизька м`ясна компанія», с.Вознесенка Перша

 

 DSC 0429

Насінницькі ділянки державного підприємства «ДГ ім.М.І.Кутузова» НААН України, с.Прямобалка

 

 

 

 

 

 DSC 0448

 

Фермерські посіви, с.Холмське

 
 ПРОМИСЛОВІСТЬ

 

          Промисловість району представлена підприємствами різних форм власності. Це підприємства промисловості будівельних матеріалів, машинобудування та металообробки, харчової, переробної, будівельних конструкцій, деталей і матеріалів, енергопостачальної та видавницької діяльності.

          Основними промисловими підприємствами є ТДВ «Арцизький завод ЗБВ» (виробництво збірного залізобетону та товарного бетону), ТОВ «Молокозавод» (молочна продукція), ТОВ «Арцизька м᾽ясна компанія» (м᾽ясо та м᾽ясні вироби), Арцизьке та Аліягське ХПП (збереження зерна), СФГ «Куцарєв Ф.С.» (переробка зерна, хлібо-булочні та кондитерські вироби), типографія «Діамант» (поліграфія та видавнича справа), ТОВ «Сервіс – Грейн» (збереження та   доробка зерна) та ін.

 

 44444577
 

ТДВ «Арцизький завод ЗБВ» – флагман промислового виробництва

 
79090769 

 

Елеваторний комплекс ТОВ «Сервіс Грей»

 

 DSC 0758

Дунайська сонячна електростанція

 

         В рамках реалізації Національного проекту «Енергія природи» реалізуються інвестиційні проекти з впровадження нетрадиційних джерел енергії сонця та вітру. На території Павлівської та Долинівської сільських рад введені в дію на площі 80 га дві електричні станції на сонячних батареях загальною потужністю   43 МВт. На території Прямобалківської та Мирнопільської   сільських рад встановлені пробні вишки вітрових станцій для вивчення напрямків вітрів, що дозволить в майбутньому організувати оптимальне розміщення вітрових станцій.

 

ТОРГІВЛЯ

           Торгова діяльність в районі здійснюється на 388 підприємствах торгівлі, 79 – громадського харчування. Візитною карткою района та м.Арциз є ринок, який давно здобув славу торгівельного риночного центру Бессарабії. В перебігу останніх років в районі з᾽явилось багато нових торгових об᾽єктів. Тільки в місті Арциз побудовані нові супермаркети «Марко», «Візит», «Елен», «Ельдорадо», магазини «Екстра», «Будматеріали», торговий центр «П᾽ятірка», нові об᾽єкти ресторанного господарства з новими методами обслуговуваннями, кафе-бари «Капітан», «Ізюминка», «Едем», «Тесей», спортивне кафе «Фанат», нічні клуби «Майамі» та «Чілі». Великі торгові комплекси розбудовані в селах: «Вавілон» в с.Надеждівка, «Булгарі» в с.Виноградівка.

 
 ельдорадо
 

Торговельний центр «Ельдорадо», м.Арциз

 
  DSC 0773


Магазин «Ексклюзив», м.Арциз

 

 маг. окна двери

Магазин «Вікна і двері», м.Арциз

 

         Основною торгівельною організацією в районі є Арцизька райспоживспілка, товарообіг якої складає 40% від загального обсягу товарообігу району. До складу Арцизької райспоживспілки входять 10 споживчих товариств, госпрозрахункове об`єднання громадського харчування, колективне оптово-роздрібне підприємство.

          В системі райспоживспілки діють 101 магазин, 26 підприємств громадського харчування. Райспоживспілка розташована у приміщенні, яке є пам`ятником архітектури.

 

  ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

          Суб`єкти підприємницької діяльності Арцизького району здійснюють зовнішньоекономічні зв`язки з підприємствами Франції, Кіпру, Нідерландів, Польщі, Німеччини, Туреччини, Італії,   Іспанії, Великої Британії, Китаю, Єгипту, Індії, Ірану та інших країн.

          Експортуються в основному харчові продукти, насіння олійних рослин, зернові культури, борошно – круп`яна продукція; імпортуються – машини (в основному – електричні), механічне обладнання та транспортні засоби, насіння і плоди олійних культур та квіти, живі тварини.

          Інвестиції надходили до таких галузей народногосподарського комплексу району: енергетична галузь – 85%, сільське господарство – 10,0%, торгівля – 5% від загальної суми інвестицій.

 

  ТРАНСПОРТ І ЗВ’ЯЗОК

 

         На території району розташовані 4 залізничні станції, вузлова - в м.Арциз, локомотивне депо, два транспортні автопідприємства: ВАТ «Арцизьке АТП-15118» та ТОВ «Комфорт-Авто». Окрім них послуги з перевезення вантажів і пасажирів надають 434 приватних підприємця. Організовано 58 пасажирських маршрутів обласного та 14 – районного призначення, 1 – державного та 8 – міжнародного призначення (транзит), крім цього 5 маршрутів – по м.Арциз.

          Поштові послуги, послуги зв`язку, в т.ч. Інтернету, надають цех №18 центру електрозв`язку №7 Одеської дирекції ВАТ «Укртелеком» і Арцизька ділянка поштових послуг Саратського центру поштового зв`язку №3 Одеської дирекції Українського державного підприємства поштового зв`язку «Укрпошта».

 

 

 жд вокзал

Залізничний вокзал м.Арциз

 

  DSC 0794

 

Залізничні під`їзди до м.Арциз

 

  DSC 0288

Телетрансляційна вежа в с.Кам`янське

 

 

КУЛЬТУРА, МИСТЕЦТВО, АРХІТЕКТУРА

 DSC6190 
 Народний колектив пісні і танцю «Дулакчія», с.Делень

 

         Мережа установ культури і мистецтва району налічує: дві районні бібліотеки – для дорослих та дітей, дві міські філії і 23 сільські бібліотеки; районний Будинок культури і 26 сільських клубних установ; історико-краєзнавчий музей м.Арциз (налічує 1600 експонатів, з них 200 – оригінальних, працюють 3 виставочних зали) з філією в с.Виноградівка, меморіальний музей Христо Ботєва – філія Одеського літературного музею в селі Задунаївка, музей - садиба бессарабських німців в с.Мирнопілля і 11 музейних кімнат в селах району; музична школа; художня школа; приватний 3 D –кінотеатр; Центр дитячої та юнацької творчості.

          Вісім народних колективів мають звання «Народний колектив», а саме: ансамблі пісні і танцю «Гердан» (с.Виноградівка), «Дулакчія» (с.Делень), «Младежкі серца» (с.Нова Іванівка); оркестри народної музики «Хоро Бургуджи» (с.Виноградівка) та «Дівітлія» (с.Делень); вокальні ансамблі «Вишиванка» (с.Мирнопілля) та «Гармонія» (м.Арциз). Двом дитячим колективам «Лале» (с.Холмське) та «Едельвейс» (м.Арциз) присвоєні звання «Зразковий колектив». Звання «Народний» привласнено і фотостудії «Буджак» (м.Арциз), історія якого налічує уже понад 40 років і знають його не тільки в Україні, а і в багатьох країнах СНД та Західної Європи.

 

  DSC6239


Народний колектив пісні і танцю «Гердан», с.Виноградівка

 

   DSC6169

 
  Зразковий танцювальний колектив «Едельвейс», м.Арциз

 

           В районі під охороною 14 пам`ятників архітектури: колишній особняк (1930 – 1940 рр.) – м.Арциз, вул..28 Червня, 132; старі житлові будинки (Х1Х ст.. – м.Арциз, вул..28 Червня, 94 та 64; німецький житловий будинок (1930 – 1940 рр.) – м.Арциз, вул..Леніна, 15; церкви: Свято-Георгіївська (1860 р.) – с.Виноградівка; Свято-Вознесенська (1881 р.) – с.Главані; Свято-Успенська (1840 р.) – с.Делень; Свято-Успенської Божої матері (1842 р.) – с.Задунаївка; Свято-Михайлівська (кінець Х1Х ст..) – с.Кам`янське; Свято-Миколаївська (кінець Х1Х ст..) – с.Павлівка; Свято-Георгіївська (1881 р.) – с.Острівне; Свято-Троїцька (1870 р.) – с.Холмське; житловий будинок (жив Христо Ботєв, 1866 р.) та вітряний млин – с.Задунаївка.

 

    DSC6270


Народний   колектив пісні і танцю «Вишиванка», с.Мирнопілля

 
     DSC6285


Зразковий танцювальний колектив «Лале», с.Холмське

 

         Крім того, в районі налічується 47 пам`яток археології, в т.ч. 1 поселення (черняхівське), 12 могильників курганних, 8 курганних груп, 26 курганів.

 

 задунавека 049
 

Пам`ятник Христо Ботєву - болгарському громадському діячу і поету в с.Задунаївка, де він вчителював у 1866 році.

  рга 007

рга 007

Головна зала меморіального музею Христо Ботєва в с.Задунаївка

 

ОСВІТА   І СПОРТ

 

        Мережа установ освіти представлена 27 денними загальноосвітніми установами, це 10 НВК: «Школа – ліцей», «Школа – гімназія», 7 - «Школа - ДНЗ»; 2 загальноосвітні школи 1-11 ступенів, 16 загальноосвітніх шкіл 1 – 111 ступенів. В   районі є вечірня (зміна) загальноосвітня школа 11-111 ступенів (м.Арциз), Арцизький професійний аграрний ліцей. Мережа дошкільних закладів району налічує: 4 в місті, 24 ДНЗ – в селах, з них 7 - у складі навчальних виховних комплексів. Успішно працюють музична та художні школи, Центр дитячої і юнацької творчості, станція юних натуралістів, міжшкільний учбово-виробничий   комбінат.

          Мова навчання в 11 школах – українська, в 9 школах – російська, в 7 школах – російсько-українська. Враховуючи те, що в районі є села з болгарським і молдавським населенням, в 7 школах вивчають болгарську, в одній школі – молдавську мови. Всього в районі працюють майже 625 педагогів, з них 87% з вищою спеціальною освітою.

   DSC 0861


Відкриття нової групи в дошкільному навчальному закладі с.Виноградівка

 

 DSC 1061
 

Вихованці дошкільного навчального закладу

 в с.Павлівка

 

 P5240556

Останній дзвоник дзвенить для арцизьких школярів

 

 

         В районі працюють 16 сільських, 27 шкільних колективів фізкультури, дитячо-юнацька спортивна школа, фізкультурно-спортивні клуби. До послуг фізкультурників і спортсменів надані 20 спортзалів, 6 стадіонів, 26 спортивних кімнат, 12 гімнастичних містечок, 108 спортивних ігрових майданчиків. В ДЮСШ в 6 відділеннях займається майже 600 учнів. 43 секції цієї школи функціонують в 8 школах району.

 Щорічно в районі проводяться спартакіади серед сільських фізкультурних колективів, шкільних колективів, допризовної молоді. Тільки в змаганнях по футболу в районі проводиться більше 10 різних турнірів. Традиційними стали вже в районі і турніри з футболу серед болгарських сіл Бессарабії, російських споріднених сіл, присвячені пам`яті Долгіх А.А.; з вільної боротьби, - присвячені пам`яті Заслуженого тренера України Арабаджи Г.Г. та першого голови Арцизького районного болгарського культурно-просвітницького товариства ім..Христо Ботєва, віце-президента Асоціації   болгар України Пелівана К.К., з важкої атлетики серед юнаків та ін.

 
борьба
 

Турнір з вільної боротьби на святі Дня села в

 с.Нова Іванівка

  турнир ф. династий

Турнір футбольних династій в с.Задунаївка

 

ОХОРОНА ЗДОРОВ`Я

 
 picturepicture28471 76886

Арцизька центральна районна лікарня


           Мережа медичних закладів району складається з центральної районної лікарні, 7 сільських лікарських амбулаторій сімейної медицини (с.Виноградівка, с.Делень, с.Теплиця, с.Холмське, с.Задунаївка, с.Кам`янське, с.Нова Іванівка). В селах району функціонують 19 фельдшерсько-акушерських пунктів.

Центральна районна лікарня є багатопрофільною лікувально-профілактичною установою, до якої входять відділення: швидкої допомоги, прийомне, неврологічне, інфекційне, хірургічне, терапевтичне, гінекологічне, пологове, реанімаційне, дитяче, ЛОР, травматологічне.  Окрім цього в лікарні працюють рентгенологічне відділення, дві   лабораторії (клініко-діагностична і бактеріологічна), фізіотерапевтичне відділення, відділення функціональної діагностики, відділення ультразвукової діагностики, відділення переливання крові, патологоанатомічне відділення. Як філія обласної клінічної лікарні працює міжрайонне відділення гемодіалізу («штучна нирка»)

 

 

ПІДПРИЄМНИЦТВО

 

1 

 

Продукція КФХ «Куцарєва Ф.С.»

 

 2

  

Продукція ТОВ «АМК»

 

 

 

 Молоко

 

  Продукція ВАТ «Молокозавод»

 

          В районі зареєстровано більше 700 юридичних осіб і 2900 фізичних осіб – приватних підприємців. Щорічно в сфері малого і   середнього бізнесу створюються 400-500 нових робочих місць. Виручка від реалізації продукції (робіт і послуг) цих підприємств щорічно складає до 25% від загального обсягу виробництва в районі. Питома вага малого підприємництва у формування прибуткової частини бюджету району досягає рівня 15 - 20%. Завдяки розвитку малого бізнесу в районі не існує проблеми забезпечення хлібом населення, транспортних перевезень, частково вирішуються проблеми зайнятості населення. Далеко за межами району знають продукцію ФГ «Куцарєв», ТОВ «ДІАМАНТ», ПП «Техніка», ПКФ «Роксолана», ТОВ «АМК» та багатьох інших.

 

          Арцизький край… Край древній і юний …. Край працьовитих і доброзичливих людей, край яскравих особистостей - аграріїв і будівельників, педагогів і медиків, письменників і художників, де пишаються своєю історією, де упевнено будують майбутнє….

 

 2243

 

 

  Світ графіки Арцизького художника

Володимира Афанасьева

097876

 

          А що, коли подумки розкопати землю та зазирнути туди? Що побачимо? Щось на зразок підземних ходів. Вулиці, якими ходили століттями, або побачимо якихось людей, які прагнуть пізнати майбутнє.

          Руки слухають серце і малюють сьогодення, шелест вечірніх трав буджакської долини, не примічаючи часу, який минає.

 Та нехай минає. Часу не зупинити.


 


Календар новин

<< < Травень 2021 > >>
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31